ژله رویال چیست؟
ژل رویال
ژل رویال ماده­ ای غلیظ لیمویی رنگ می­باشد که از غدد زنبورهای کارگر ترشح می­شود و تنهای غذای ملکه زنبور عسل می­باشد.
«ژل رویال» دارای خاصیت اسیدی بوده و دارای طعم ترش و گس می­باشد و هنگامی که با عسل مخلوط شود پس از ساعتی عسل را بسیار رقیق می­سازد.
برای به وجود آمدن ملکه فرآیندی خاص صورت می­گیرد، به این ترتیب که یک تخم زنبورعسل اگر به مدت سه روز با ژل رویال تغذیه شود تبدیل به زنبور کارگر می­شود.
اگر همان تخم به مدت ۷ روز با ژل رویال تغذیه گردد آن تخم به ملکه  تبدیل می­شود. بنابراین چند روز تغذیه بیشتری با ژل رویال باعث می­گردد موجودی به وجود آید که ۴۳% بزرگ­تر و از نظر وزن ۶۰% سنگین­تر از زنبورکارگر شود همچنین عمر طولانی آن قابل تامل می­باشد . یعنی پنج تا هفت سال عمر می­کند و تا پنج سال دارای قدرت و توانایی بسیار بالایی می­باشد به این صورت که می­تواند روزانه ۲۰۰۰ تخم بگذارد یعنی دو برابر و نیم وزن بدن خود.
باید توجه داشت تمام این توانایی­ها و خصوصیات فقط به خاطر مصرف روزانه «ژل رویال» می­باشد.
ژل رویال یک منبع غذایی عالی
بوشیمیست­ها بر این باور هستند که ژل رویال ترکیبی بسیار کامل از مواد می­باشد . همین­طور منبعی بسیار کامل و غنی از پروتئین و هشت نوع اسید آمینه ضروری بدن و هم­چنین اسیدهای چرب مهم، شکر، استرول­ها، ترکیبات فسفر به خصوص استیل کولین می­باشد. باید خاطر نشان کرد استیل کولین برای انتقال پیام در سلول­های عصبی مورد نیاز می­باشد و کمبود این ترکیب در بدن امکان ابتلا به بیماری­های آلزایمر را فراهم می­کند. ژل رویال دارای گاماگلوبین می­باشد که موجب تحریک سیستم ایمنی بدن برای مقابله با عفونت­ها می­گردد. ژل رویال شامل ویتامین­ها D,A,E,C و Bocomplexبه خصوص B1,B2,B6,B12 , و بیوتین ، اسیدفولیک و اینوزیتول و همچنین دارای اسید پانتوتنیک می­باشد که بسیار در آرامش اعصاب موثر است. ژل رویال دارای مواد معدنی شامل کلسیم ، مس، آهن، فسفر، پتاسیم، سیلیکون و سولفور می­باشد.
از نظر اسیدهای نوکلئیک (RNA,DNA) ژل رویال بسیار غنی می­باشد.
منشاء پیدایش ژل رویال
ژل رویال توسط کارگران جوان کندو که مسئولیت بزرگ تخمک­ها را بر دوش دارند ترشح می­شود. غدد ترشح­کننده­ ی ژل رویال قبل از سومین روز زندگی زنبورها فعالیت ندارد و از سومین روز به سرعت بزرگ می­شوند و پس از یازدهمین روز هم فعالیت آنها متوقف می­شود.
در این وضع زمانی(بین سومین تا یازدهمین روز) زنبور نقش یک دایه را برای ملکه ایفا می­کند.
این غدد مخصوص، غدد بزاقی پیشانی (hypopharyngeal) هستد که به آنها غدد حلقی نیز می­گویند. آنها در دو طرف سر به صورت دانه­ های تسبیح قرار گرفته و از طریق کانال­های باریکی به دهن زنبور متصل می­شوند.
عضویت در خبرنامه دریافت هفتگی اخبار
دنبال کنید