غارتگری توسط زنبورعسل
غارتگری زنبورعسل
غارت در رفتارهای زنبور عسل کوششی است برای مصرف شهد. به زبان دیگر رفتار غارتگری در زنبورعسل نوع رفتار برای جمع­ آوری شهد است که عده­ای از زنبورهای یک کندو، عسل کندوی دیگر را جمع ­آوری می­کنند و به کندوی خود می­برند.
طبیعت به زنبورعسل آموخته است که در همه جا در جستجوی غذا باشد وقتی در هر کجا غذا را پیدا کرد خود را مالک آن می­داند. زنبورعسل در جستجوی ماده ­ی شیرین، مثل عسل، شهد، آب شکر، شهد گل و شیره­ ی میوه ­جات است و در صورت برخورد، آنها را جمع ­آوری می­کند. در بعضی مواقع که در طبیعت شهد کم می­شود زنبورعسل به منظور جلوگیری از به خطر افتادن جان خود و دیگران سعی می­کند به کلنی­ های دیگر دستبرد بزند و اغلب کلنی­ های قوی، کلنی­ های ضعیف­ تر را مورد حمله قرار می­دهند.
اگر یک یا چند قاب را که عسل آن استخراج شده در ابتدای فصل شهد به کندویی بدهیم حس غارت را تحریک می­کند. پس برای جلوگیری از این عمل باید سعی شوند پس از استخراج عسل، قاب­ها خشک شود تا حس غارتگری در زنبور تحریک نشود. هرچند که زنبورهای غارتگر شفاف، براق و نسبتاً سیاه رنگ می­شوند، ولی گاهی اوقات تشخیص رفتار ظاهری غارتگرها از زنبورهای مورد غارت قرار گرفته مشکل است. زنبوران غارتگر اغلب عصبی و معمولاً احساس گناه می­کنند. آنها جلوی سوراخ پرواز فرود نمی­ آیند و از برخورد با نگهبانان کندوها پرهیز می­کنند. بعضی از زنبورهای غارتگر مخفیانه و بدون توجه به نگهبانان کندو و معمولاً تک­ تک وارد می­شوند و عسل را مرتباً خارج می­کنند.
زنبوران غارتگر پس از پر کردن معده­ ی خود از عسل از کندو خارج و در هنگام پرواز پاهای عقب خود را به طرف جلو خم می­کنند، اما زنبورهایی که معده­ ی آنها خالی است و از کندو خارج می­شوند پاهای عقب خود را به طرف عقب نگه می­دارند.
یکی دیگر از دلایل اینگونه رفتارها در زنبورعسل، روش زنبوردار در مدیریت کندوها است. اگر کندوها نزدیک به هم باشند و در جریان بازرسی کندوها، شان­های عسل به طور روباز در اطراف کندوها قرار داده شوند و یا قطرات شهد یا عسل در اطراف ریخته شوندرفتار غارتگری زنبورها تحریک می­شود و اقدام به غارت می­کنند.
شیوه­ های جلوگیری از غارت
  • تا جایی که امکان دارد سوراخ پرواز را باید تنگ کرد.
  • بستن کلیه سوراخ­ها و شکاف­های کندو که احتمال ورود زنبوران غارتگر از آنجا وجود دارد.
  • قرار دادن تخته­ای پهن در جلوی سوراخ پرواز تا نگهبانان کندو بهتر بتوانند از کندو محافظت کنند.
  • مخفی کردن کندوهای خیلی ضعیف در بین علف­های سبز، هنگام غارت­های خیلی شدید.
  • استقرار کندوهای ضعیف در نقطه­ای دورتر از زنبورستان و قراردادن یک کندوی خالی با مقدار کمی عسل در محل سابق.
  • جابه­جایی کلنی­های مهاجم و قراردادن آنها در مکانی دورتر از ۳ کیلومتری زنبورستان.
  • تغذیه کندوها در پایان روز(هنگام غروب) انجام گیرد تا وقتی بوی شربت در هوا می­پیچد خورشید غروب کرده باشد و زنبورها به داخل کندوی خود رفته باشند. البته باز کردن سر کندو در هنگام غروب باید با احتیاط و پوشش کامل انجام شود؛ زیرا باز کردن سر کندو در این مواقع آنها را عصبانی می­کند و اقدام به نیش زدن می­کنند.
معمولاً غارت اغلب در پائیز و در زمانی که شهد در طبیعت کم می­شود، انجام می­گیرد، پس بهتر است آنها را درست تغذیه کنیم تا به سراغ غارت نروند.
رفتار غارتگری گاهی ارثی است، پس بهتر است از نژادهایی استفاده کنیم که این حس را کمتر داشته باشند.
تا حد امکان سعی شود کندوی ضعیف در زنبورستان نداشته باشید تا هیچ­گاه حس غارت در زنبورستان شما ایجاد نشود.
عضویت در خبرنامه دریافت هفتگی اخبار
دنبال کنید