درمان سوختگی با بره موم
درمان سوختگی­ ها با بره­ موم
قرن­ها است که در بین پزشکان استفاده از عسل برای درمان سوختگی­ها معمول ورایج است.
قدرت درمانی آن احتمالاً مربوط به وجود بره­ موم می­باشد به خصوص هنگامی که عسل خام و فرآیند نشده استفاده می­شود.
اولین درمان ثبت شده با بره­ موم در مورد سوختگی­ها در سال ۱۹۶۲ در بیمارستان اطفال راچفوس لنینگراد شوروی (سابق) می­باشد. دکتر زابه­کلینا س استفاده از آن را برای درمان زخم­های عفونی در کودکان پیشنهاد داد.
پزشکان در سال ۱۹۷۵ در بیمارستان مرکزی روسیه برای درمان سوختگی­ها و تاول­ها در یک دروه ی ساله از بره­موم استفاده کردند. در تهیه پماد آن از ۱۵درصد بره­ موم به همراه چربی یا روغن (حیوانی یا گیاهی) اما بیشتر از ترکیب روغن­های هسته هلو، هسته زردآلو و تخم آفتابگردان استفاده می­شد. بیمارستان ۸۳۰ بیمار را بین سالهای ۱۹۶۱ تا ۱۹۷۰ درمان کرد.
آنها یافتند که پماد اثرات بی­حس کننده، باکتری کش و ترمیمی بر روی زخم­ها دارد و سطح اثر زخم را نیز محدود می­کند. همچنین گردش خون و گردش لنف را نیز بهبود می­بخشد. آنها همچنین پی بردند که پوشش بره­ موم به زخم نمی­چسبد و محل زخم را نیز تحریک نمی­کند. کمبود گوشت در زخم­های تازه را ترمیم می­کند.
در سال ۱۹۸۰ گروچویسکی پزشک لهستانی پماد ۳% بره­موم شامل روغن سویا، کره آبگیری شده و موم زنبور عسل را بر روی موش­های مبتلا به سوختگی­های پوستی استفاده کرد.
او دریافت که سوختگی­های درمان شده با بره ­موم سریع­تر از درمان آنها با شیوه­ های متداول التیام می­یافت.
در سال ۱۹۹۳ به علت کمبود شدید داروهای سوختگی در کوبا، شبکه­ ی بهداشت این کشور موسسه­ ای تحقیقاتی را برای کمک به توسعه­ ی فرآورده­ های زنبور عسل ایجاد کرد. و در سال ۱۹۹۷ محققان کوبائی در سی و پنجمین کنگره بین المللی زنبور عسل در آنتروپ تحقیقات خود را با ارائه دادند. درمان سوختگی با عصاره­ی الکلی بره­ موم به علت ایجاد سوختگی­های ثانویه با الکل توصیه نمی­گردد، بنابراین محققان به سایر راه حل­ها روی آوردند. این موسسه مخلوط عسل و بره ­موم که اثرات بهبودی بیشتری نسبت به استفاده از بره­ موم به تنهایی دارد را پیشنهاد داد.
خوددرمانی:
سوختگی­های کوچک می­توانند با انواع مختلفی از کرمها، پمادها و عصاره­ ها و یا اسپری­های بره­ موم درمان شوند. اگر عصاره استفاده می­شود بهتر است که نوع بر پایه پروپیلن گلیکول باشد.
عضویت در خبرنامه دریافت هفتگی اخبار
دنبال کنید