درمان زخم معده با عسل
زخم معده و عسل
زخم­های معده و اثنی عشر می­توانند در هر جایی از قسمت فوقانی دستگاه گوارش ایجاد می­شوند اما معمولاً در معده و در چند سانتی متری ابتدای روده که به آن اثنی­ عشر (دوازده)گفته می­شود بروز می­کنند. در تعریف پزشکی زخم به منطقه­ ی کوچکی از بافت گفته می­شود که لایه­ ی فوقانی آن از بین رفته باشد به طوری که شکل دندانه دندانه و یا تغییر یافته ایجاد کند زخم­های معده یا اثنی­ عشر شبیه زخم­هایی هستند که در دهان ایجاد می­شوند اما این زخم­ها عمیق­تر بوده و به سرعت نیز بهبود نمی­یابند.
معمولاً در این بیماری درد در قسمت مرکزی بالای شکم می­باشد. این درد اغلب به صورت یک درد سوزشی توصیف می­شود و در هر زمانی ممکن است رخ دهد. اگر چه معمولا با زمان صرف غذا ربط دارد. علیم یک زخم در معده و یا در اثنی­ عشر می­توانند شبیه هم باشند اما اغلب یک زخم اثنی­ عشر در ساعات اولیه صبح موجب درد می­شود که با خوردن یک لیوان شیر تسکین پیدا می­کند. زخم­های معده بعد از غذا خوردن ممکن است ایجاد درد کنند که همراه با احساس استفراغ هم می­باشند. ویژگی خاص این درد آن است که معمولاً شما می­توانید با انگشت خود محل دقیق درد را نشان دهید در حالی­که درد در سایر بیماری­ها در یک نقطه نبوده و منتشر می­شود. اگر دچار زخم معده یا اثنی­ عشر هستید علایم آن احتملاً گاهی ایجاد و گاهی از بین می­روند. شما ممکن است چندین هفته هیچ مشکل نداشته باشید اما دوباره دچار علایم این زخم­ها شوید.
علل ایجاد زخم­ها: غدد بسیار کوچکی که در معده وجود دارند تولید ترکیبی از اسید و آنزیمی به نام پپسین می­کنند تا به هضم غذاها کمک کند. معده و اثنی­ عشر با ترشح یک لایه­ی محافظتی به نام موکوساز صدمه دیدن آن جلوگیری می­کند وقتی تعادل بین حمله­ ی اسید ودفاع این لایه ­ی محافظتی به هم بخورد زخم ایجاد می­گردد. دلایل متعددی وجود دارد که چرا این وضعیت ممکن است رخ دهد اما شایع­ترین علت آن وجود یک باکتری است که کشف ان باعث نحوه­ی تغییر در درمان زخم­های معده و اثنی­ عشر شد.
زخم­های معده و اثنی­ عشر گاهی اوقات در افرادی مشاهده شده است که نه آلوده به عفونت هلیکوباکترپیلوری هستند و نه از داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی استفاده می­کنند. این زخم­ها گرچه معمولاً به درمان دارویی به خوبی پاسخ می­گویند اما اغلب، علت ایجاد آنها مشخص نمی­گردد. به ندرت زخم­های معده یا اثنی­ عشر
 ممکن است بر اثر وجود سایر بیماری­ها ایجاد می­شود. مثلاً در بیماری کرون(نوعی بیماری که ممکن است هر قسمتی از روده را گرفتار کند) سندروم زولینجرالیسون(نوعی بیماری که  به علت اختلال هورمونی، معده مقدار زیادی اسید ترشح می­کند) و لنفوم (سرطان سلول­های خون در دیواره معده) ممکن است زخم ایجاد شدو. گرچه امروزه مشخص شده است که استعمال سیگار به تنهایی نمی­تواند باعث بروز زخم شود اما معلوم شده که سیگار کشیدن می­تواند باعث اختلال ر التیام زخم­ها شود. بنابراین به افرادی که دچار زخم هستند و سیگاری می­باشند توصیه می­گردد که دست ازسیگار کشیدن بردارند.
اگر می­خواهید هرگز به زخم معده یا زخم اثنی­ عشر دچار نشوید توصیه­ های زیر را رعایت کنید:
سیگار نکشید، الکل ننوشید، آسپرین و مشتقات آن را مصرف نکنید. از چای، قهوه، نوشابه­ های گازدار، کولاها و شکر جداَ خودداری کنید.
برای درمان آن از چای برگ گزنه همراه با یک قاشق چای خوری عسل به ازای هر فنجان روزانه تا سه فنجان بنوشید و تا نتیجه کامل ادامه دهید و برای شیرین کردن هر چیزی از عسل طبیعی استفاده کنید.
عضویت در خبرنامه دریافت هفتگی اخبار
دنبال کنید