درمان خستگی مغزی با عسل
درمان خستگی مغزی با عسل
مغز انسان که به حالت غده مانند  در سر و میان جمجمه قرار دارد که یکی از شاهکارها و عجایب خلقت است که نظیر آن در خلقت وجود ندارد. این ساختمان محیرالعقول و شگفت­ انگیز در عین حال که بسیار ظریف می­باشد بسیار پیچیده است. کارهایی انجام می­دهد که تاکنون بشریت از پیچیدگی و چگونگی آن سر در نیاورده است. مغز شاقوه بر طاسه، خط افقی که به منزله سیم­کشی می­باشد، دارای قوه­ ی ادراکه، قوه­ ی منعکسه، قوه ضابطه، قوه­ ی حسیه، قوه منصرفه، قوه ­ی مشترکه، بصل­النخاع، و قوه­ی متخلیه می­باشد که نُه قوه را در علم حکمت و حکمیون آن را لطایف تسعه­ اش گویند.
مغز حداقل به ۱۵ نوع ماده مفید نیازمند است که باید توسط غذاها دریافت شود. این مواد عبارتند از :
 • کلسیم: در رشد نسوج اعصاب مداخله می­کند و در معالجه ­ی افسردگی و عصبی تأثیر بسیار دارد.
 • منیزیم: در انتقال جریان عصبی مداخله می­کند، رسیدن پیام به مغز را ممکن می­گرداند و تبدیل قند خون به انرژی را ممکن می­سازد، فقدان منیزیم، افسردگی، عصبانیت و تندخویی به بار می­آورد.
 • فسفر: این ماده همراه کلسیم تاروپود معدنی استخوان را تشکیل می­دهد و در سطح ناقل­های عصبی نیز مداخله می­کند. اهمیت فسفر در انتقال پیام به مغز غیر قابل انکار است.
 • پتاسیم:برای مورد استفاده قرار گرفتن پروتئین ضروری است و برای انتقال پیام بین سلول­های عصبی به کار می­رود و رگ­های خونی مغز را منبسط می­کند و جریان خون را تسهیل می­کند. فقدان پتاسیم،قدرت پویایی را محدود میسازد و موجب آسیب مغزی می­گردد.
 • کروم: به انسولین امکان می­دهد که قند خون را تنظیم کند. این امر برای مغز که ۳۰ درصد گلوکز موجود در بدن را مصرف می­کند ضروری است. اکثر مردم گفتار کمبود کروم هستند.
 • مس: برای فعالیت مطلوب تیروزین و ناقل­های عصبی دوپامین و نوراپی نفرین ضروری است؛ به علاوه مس در جذب آهن در تولید گلبول قرمز سهیم است.
 • آهن: بدون آهن گلبول­های قرمز، اکسیژن برای تغذیه مغز موجود نخواهد داشت.(قهوه، چای و نوشابه­ های کافئین­ دار مانع جذب آهن می­شوند. لذا باید از مصرف آن­ها پرهیز کد.)
 • روی: در برقراری ارتباط بین سلول­های مغز مداخله می­کند و وجود آن در فرایند یادگیری بسیار ضروریاست.(موادی مانند چای، نوشابه، قهوه و داروهای ادرارآور را نباید مصرف کنید چون روی را از بدنتان دفع می­کند.)
 • منگنز: از اختلال در لوزالمعده و دیابت جلوگیری می­کند، در عملکرد دستگاه عصبی مرکزی اهمیت دارد، برای هضم استفاده صحیح مواد غذایی در بدن ضروری است، حساسیت عصبی را کم می­کند، در برطرف کردن خستگی موثراست و در رفع فراموشی و تقویت حافظه­ ی ضعیف مفید است.
 • ویتامین­های گروهb: بین تمام ویتامین­های، ویتامین­های گروه B بیش از همه برای کارکرد مغز مهم هستند. این ویتامین­ها محلول در آب هستند، یعنی مدت طولانی در بدن ذخیره نمی­شود (بر خلاف ویتامینD,A) بنابراین بدن و خصوصاً مغز مرتب به آنها نیاز دارد.
 • ویتامینB1: سوخت اصلی، مغز، گلوکز است، ولی مغز بدون ویتامین B1 نمی-تواند گلوکز را بسوزاند.
 • ویتامین B2: در فشار عصبی، مانند بیماری­ها، هیجان­ها، ضدبه­های جسمی و روحی؛ پس از عمل جراحی احتیاج بدن به آن افزایش می­یابد. برای قوه­ ی بینایی مفید است و خستگی چشم را کم می­کند. هنگامی که به بیماران روانی دچار کمبود تغذیه، ویتامین B2 تجویز شود وقند تصفیه شده که یکی از علل اصلی کاهش ذخایر ویتامین B2 بود را به حداقل رسانند،حالت­های عصبی آنها ازبین خواهد رفت.
 • ویتامین B5: از اختلالات مختلف عصبی جلوگیری می­کنند. در تبدیل شدن تریب توفان (اسید آمینه مهم اعصاب) به ویتامین B3 کمک می­کند، انقباض شبانه­یماهیچه­ها، گرفتگی ساق پا، کرختی دست و پا و بعضی التهابات شدید عصبی را کم می­کند و کمبود آن باعث کم­خونی می­شود.
 • ویتامین B6: برای ساخته شدن اغلب مواد شیمیایی عصبی که ما را غیر افسرده نگه می­دارند، به ویتامی B6 نیازمندیم و در خانم­هایی که ناراحتی­های قبل از قاعدگی دارند و کسانی که دچار بیماری­های افسردگی و روحی هستند نیز مفید است.
 • ویتامین C: در درمان افسردگی موثر است، با مواد و فلزات سمی افسردگی­زا(مانند: سرب) مقابله می­کند و با افسردگی­های ناشیاز استرس، عفونت­ها، حساسیت، افسردگی سمی و بیماری­های خود ایمنی مبارزه می­کند.
ضمناً مغز برای آن­که به نحو مطلوب کار کند در ۲۴ ساعت به گلوکزی برابر با ۱۸۰ گرم(۳۰% تمام گلوکزی که در روز مصرف می ­نماید) نیاز دارد. به یاد داشته باشید سوختن گلوکز ازطریق اکسیژن انجام می­گیرد تا انرژی مورد نیاز سلول­های عصبی را تآمین می­کند. بنابراین هر چیزی که موجب تقویت بیشتر جریان خون در مغز گرد، در سوختن گلوکز و کارکرد بهتر مغز نقش اساسی دارد.
عسل تا حدودی موادهای فوق را تأمین می­کند لذا به عنوان درمان:
 • برای جبران ضعف جذب فکری در یک لیوان آب سیب تازه تهیه شده به ازای هر لیوان دو قاشق شربت خوری عسل طبیعی اضافه کرده و جرعه جرعه بنوشید.
 • مخلوط مساوی از پودر گیاه بومادران و گل بونه و گل راعی را به مقدار یک قاشق چای­خوری در یک فنجان ریخته، آب جوش اضافه کنید. حدود ۵ دقیقه دم کرده سپس از صافی عبور داده، به ازای هر فنجان دو قاشق شربت خوری عسل طبیعی بریزید و در روز تا دو مرتبه بنوشید.
عضویت در خبرنامه دریافت هفتگی اخبار
دنبال کنید