درمان تبخال با بره ­مومدرمان تبخال با بره ­موم
تبخال بیماری ویروسی است که همیشه همراه با درد و تاول در مجرای تنفسی می­باشد. دکتر فرانس فیکس، پزشک ایتالیایی با استفاده از محلول ۵ درصد بره­ موم و با کمک یک برس و قراردادن محلول روی محل ۲۱ مورد را درمان کرد. درهر ۲۱ مورد پس از ۴۸ ساعت درد برطرف شد و خارش آن فقط برای ۳ روز پس از درمان باقی ماند. کاربرد اسپری بره­ موم در این مورد چندان کارساز نبوده است.
در سال ۱۹۹۸ دکتر گیورکانئونیو که در مرکز خدمات پزشکی پوست بخارست رومانی فعالیت داشت، دریافت که استعمال محصولات بره ­موم تاثیر قابل توجهی بر دوره بازگشت بیماری تبخال می­گذارد. او خاطر نشان کرد که طول دوره­ ی درمان به بره ­موم کوتاه است و درد را کاهش می­دهد ولی فاصله­ ی برگشت بیماری افزایش می­ یابد.
در سال ۱۹۵۵ در بیمارستان عمومی وینیپگ کانادا و در یک تحقیق، نیمی از ۵۰ بیمار مبتلا به تبخال ناحیه دهان و لب، با محصولی از کرم بره­ موم ACF که در لهستان ساخته شده بود و نیمی دیگر با داروی کاذب «پلاسبو» درمان شدند. متوسط دوره نقاهت در گروه درمان شده با بره­موم ۳ روز، در صورتی که گروه شاهد ۸ روز بود.
خوددرمانی:
عصاره ­بره­ موم یا کرم آن را می­توان پس از آزمایش حساسیت استفاده کرد. به خاطر داشته باشیدکه عصاره­ی بره­ موم ممکن است لکه رنگی بر روی پوست به وجود آورد. هم­زمان می­توانید بره­ موم را به شکل خوراکی نیز استفاده کنید.
عضویت در خبرنامه دریافت هفتگی اخبار
دنبال کنید