درمان برونشیت مزمن با عسل
درمان برونشیت مزمن با عسل
برونشیت حاد: التهاب کوتاه مدت مسیرهای هوایی است که معمولا به دلیل عفونت ویروسی می­باشد. این بیماری معمولاً در بالغین رایج­تر است. در افراد سالم و بالغ برونشیت حاد ممکن است به سبب عفونت تنفسی به وجود آید. این مشکل برای افرادی که بیماری انسداد مزمن ریوی داند به صورت مداوم و قابل بازگشت است و این افراد معمولاٌ در هر زمستان چندین باربه این بیماری مبتلا می­شوند. در برونشیت حاد دیواره نایچه­ها(مسیرهای اصلی هوا در ریه­ ها) متورم شده که معمولاً به سبب عفونت است. این عفونت مقدار زیادی ترشح تولید می­کند که معمولاً مشکلی دایمی ایجاد نمی­کند اما در افراد سالخورده و یا افرادری که نارسایی قلبی یا ریوی  دارند این بیمار می­تواند در ریه ­ها توسعه یافته و ایجاد ذات الریه کند.
برونشیت حاد معملاً به وسیله­ ی یک عفونت ویروسی مثل سرماخوردگی به وجود می­آید که از بینی، گلو و سینوس­ها سرایت کرده باشد. سیگاری­ها یا افرادی که نارسایی­های دیگر تنفسی دارند و با آن­هایی که در معرض هاوی آلوده هستند آمادگی بیشتری برای ای بیماری دارند.
علایم برونشیت حاد معمولاً در طی مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت به سرعت بروز می­کند و مکن است شامل موارد زیر باشد:
 • تحریک و سرفه­ ی دایم که دارای خلط بی­رنگ است.
 • درد مرکز قفسه­ ی سینه در هنگام سرفه کردن.
 • تب ملایم
برونشیت مزمن: برونشیت مزمن یا بیماری انسداد مزمن ریه، صدمه­ ی پیشرفته­ به ریه­ ها است و باعث خس­خس سینه و تنگی نفس می­شود. این بیماری معمولاً در افراد بالای ۴۰ سال شایع است. لازم به ذکر است که این بیماری به ندرت سب یک ژن ناقص که از هر دو والد به ارث می­رسد به وجود خواهد امد. بهتر است بدانید که که سیگار کشیدن و آلودگی هوا در این مورد عوامل خطر آفرینی هستند. در انسداد مزمن ریوی مسیرهای هوایی و بافت­ها ریه ­ها به تدریج خراب و باعث تنگی نفس می­شوند. در نهایت در بعضی از افراد این بیماری باعث کوتاه شدن بسیار زیاد نفس­ها می­گردد که آن­ها را حتی از انجام اعمال ساده­ ی روزانه باز می­دارد. انسداد مزمن ریوی در مردان دو برابر شایع­تر از زنان است و معمولاً به سبب سیگار کشیدن به وجود می­­اید. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند معمولاً دو حالت جداگانه­ ی ریوی دارند: برونشیت مزمن و آمفیزم و هر کدام از این­ها می­توانند مسلط­تر باشند . در برونشیت مزمن نایچه­ها(مسیرهای هوایی) ملتهب، متراکم و باریک شده و این عمل مسیر هوا را مسدود می­سازد. در آمفیزم کیسه­ های هوایی بزرگ شده و خراب می­شوند و کارآیی خود را در ردو بدل کردن اکسیژن به رگ­های خونی از دست می­دهند. صدمه­ی وارد شده به ریه ­ها به سبب برونشیت یا آمفیزم معمولاً غیر قابل جبران است، هر چند که سرفه و ترشح مخاط ممکن است با کنار گذاشتن سیگار کمتر شوند. این بیماری حدود یک ششم افراد بالای ۴۰ سال را مبتلاساخته است و یکی از دلایل مرگ و میر به حساب می­آید.
دلیل اصلی برونشیت مزمن و امفیزم همانا سیگار کشیدن است. هنگام مبتلا شدن آلودگی هوا نیز به این وضعیت کمک می­کند. قرار گرفتن در معرض گرد و غبار، گازهای زیان­ آور و سایر تحریک کننده­ های ریه­، به این بیماری را تشدید می­کند. برای همین این بیماری در نواحی صنعتی که درصد زیادی از افراد سیگاری در آلودگی به سر می­برند. شایع­تر است.
در برونشیت مزمن دیواره ­ی مسیرهای ریه­ ها با تحریکات سیگار با قطور شدن پاسخ می­دهند و مسیر عبور هوا را به ریه­ ها و به خارج از انها تنگ می­کنند. غددتولید کننده ­ی موکوس در دیواره نایچه­ ها افزایش می­یابند تا موکوس بیشتری تولید شده و در نتیجه مکانیسم عادی برای پاک کردن مسیرهای هوایی به همراه سرفه بتواند مواد تحریک کننده را خارج کند. وقتی که بیماری پیشرفت می­کند، موکوس باقی مانده در مسیرهای هوایی نیز به آسانی عفونی شده و صدمه­ ی بیشتری ایجاد می­کنند. تکرار عفونت در نهایت باعث می­شود که دیواره مسبرهای هوایی برای همیشه قطور و صدمه دیده ­شوند.
در امفیزم، دود سیگار، تنباکو و سایر آلوده­ کننده­ های هوا بافت­های کسیه ­های هوایی را از بین می­برند، در نتیجه کیسه ­های هوایی کارایی خود را از دست داده و ریه ­ها متورم می­شوند و بالاخره کیسه ­های هوایی پاره شده و با هم ترکیب می­گردند و سطح کلی خود را کاهش می­دهند، بنابراین هوا در کیس­های متورم شده به دام می­افتد و در نهایت مقدار اکسیژنی که وارد خون می­شود با هر نفس کاهش می­یابد.
در موارد مادری دلیل اصلی آمفیزم یک حالت ارثی است که کمبود آنتی­تریپسین آلفا نامیده می­شود، در چنین حالاتی(چه فرد سیگار بکشد یا نکشد) صدمه به وجود خواهد امد اما سیگار کشیدن آن را سرعت می­بخشد.
علایم آن ممکن است سال­ها طول بکشد تا بروز کند و هنگامی که به وجود آید به این شکل است که:
 • سرفه در هنگام صبح که خلط به همراه دارد.
 • سرفه در طول روز
 • افزایش تولید خلط
 • عفونت­های مکرر سینه به خصوص در ماه­های زمستان که باعث تولیدخلط سبز یا زرد می­شود.
 • خس خس سینه به خصوص بعد از سرفه
 • تنگی نفس و کوتاه شدن نفس ها در حالت ملایم که در حالت پیشرفته بدتر شده و در نهایت باعث عدم توانایی در تنفس حتی در هنگام استراحت می­شود.
هوای سرد و عفونت­هایی مانند آنفلوانزا باعث بدتر شدن علایم می­شوند در بعضی از افراد مبتلا به آمفیزم شکل قفسه­ ی سینه به صورت شبکه در می­آید و این دلیل تورم ریه­ ها می­باشد. نارسایی تنفسی ممکن است به وجود آید که در آن کمبود اکسیژن باعث می­شود که لب­ها،زبان و انگشتان دست و پا، آبی رنگ و کبود شوند و علاوه بر این ممکن است تورم مچ پاها نیز به وجود آید، چون کارآیی کلیه­ها کمتر شده و خطر نارسایی قلبی مزمن نیز وجود دارد.
بعضی از افراد که مبتلا به باریک شدن شدید مسیرهای هوایی هستند این نقیصه را با تنفس شدید و زیاد برای نگه داشتن اکسیژن در سطح عادی و مورد نیاز بدن در حالت استراحت جبران می­کنند. این افراد معمولاً پوست بسیار سرخ رنگی داشته و احتمالاً لاغر می­باشند و این به سبب انرژی زیادی است که برای تنفس مصرف می­کنند، ضمناً گاهی برای آنان خوردن و تنفس به طور همزمان بسیار مشکل است. سایر افرادی که مبتلا به نارسایی تنفسی شدید هستند فقط می­توانند به طور سطحی و ناکارآمد نفس بکشند و به همین دلیل د­ی­اکسید کربن در خون جمع شده و سطح اکسیژن پایین می­آید. این افراد چون اکسیزن کافی به کلیه­ هایشان نمی­رسد معمولاً صورت کبود و بافت­های متورمی در پاها دارند و نیز وضعیت آن­ها معمولاً با نارسایی قلبی همراه می­شود.هرگاه دچار برونشیت شدید باید از آب لیموشیرین، مغز خیار، کاهوی پخته، جوشانده­ی تره، سوپ سسر؛ سوپ کلم، نشاسته­ ی پخته، فرنی، شیربرنج، پاچه­ ی گوسفند ، آب گشنیز تازه، شیرخشت و آب دم کرده ­ی گل خطمی زیاد استفاده کرده و از سرخ ­کردنی­ها، پیاز داغ، ترشی­جات و مصرف دخانیت نیز پرهیز کنید.
به عنوان درمان
 • از چای گیاه پاخری ، پنیرک،علف ریه، رازیانه، گل بومادران یا بارهنگ استفاده کنید. از آب جوشانده این گیاهان هر کدام را که میل و یا دسترسی دارید با مقدار کافی عسل مخلوط کره و روزانه تا سه فنجان چای بنوشید. چای گیاهان دارویی را جرعه جرعه بنوشید.
 • آب لیموترش تازه را با عسل مخلوط کرده، در طول روز کم کم با قاشق چای­خوریبه مرور بنوشید.
عضویت در خبرنامه دریافت هفتگی اخبار
دنبال کنید