برونشیت
درمان برونشیت با بره­ موم
میدانیم که به طور سنتی از شان­های عسل که حاوی مقادیری بره­ موم می­باشند برای درمان التهاب ریه­ ها استفاده می­شده است.
در سال ۱۹۷۵ پزشکان روسی درمان ۷۶ کودک با التهاب غیراختصاصی ریه را در طی سالهای ۱۹۶۴ تا ۱۹۶گزارش کردند. این تحقیق بسیار جذاب می­باشد زیرا تاثیر آنتی­بیوتیک به تنهایی و آنتی­بیوتیک به همراه بره­ موم مقایسه شده است.
بهترین نتیجه در گروهی مشاهده شد که از ترکیب آنتی­بیوتیک­ها و محلول آبی بره­ موم ۱۰۰% استفاده کردند.
در سال ۱۹۸۹ دکترشلر در مرکز پزشکی سیلاسیان ۲۶۰کارگر فلزکار مبتلا به التهاب ریه را درمان کرد. بیماران به مدت ۲۴ روز تحت درمان قرار گرفتند. برخی با روش­های معمول و سایرین با عصاره­ی اتانولی بره­ موم (EEP) در محلول نمکی فیزیولوژیکی. بهترین نتایج در بیماران تحت درمان با مایع بره­ موم به همراه قرص­های بره­ موم مشاهده شد.
در سال ۱۹۸۹ محققان روسی ۱۰۴ بیمار با التهاب مزمن ریه را درمان کردند. درمان­های معمول و رایج برای ۵۶ بیمار در نظر گرفته شد و ۴۸ بیمار درمان­های استنشاقی عسل وبره­موم را علاوه بر درمان­های رایج دریافت کردند. بیمارانی که درمان با عسل و بره ­موم را دریافت کردندسه تا چهار روز زودتر از افرادی که درمان­های رایج را دریافت کرده بودند مرخص شدند سرعت بازگشت بیماری در بیماران تحت بدرمان با روش­های رایج دو برابر درمان شدگان با بره ­موم بود .
خوددرمانی:
عسل نیز داری فواید ضدباکتریایی می­باشد. ترکیب این دو ماده (عسل و بره ­موم) همان گونه که اشاره شد می­تواند موثر باشد و همچنین بره­ موم را خوشمزه ­تر و مطبوع­ تر می­کند( برای استفاده قسمت آسم را مطالعه کنید.)
عضویت در خبرنامه دریافت هفتگی اخبار
دنبال کنید