بره موم و مفاصل

درمان التهاب مفاصل با بره­ موم
تحقیات نشان داده­ اند که بره ­موم بیشتر از هر مورد دیگری برای درمان التهاب مفاصل استفاده شده است. خوددرمانی در این مورد همواره شامل استعمال خوراکی بره­ موم به صورت عصاره، کپسول، قرص و یا بسیار کمتر از طریق استعمال کرم­ها در ناحیه مورد نظر بوده است. علی­رغم مصرف معمول و متداول ، تحقیقات کمی در این حوزه انجام شده است.
در سال ۱۹۸۶ محققان بلغارستانی ۳۶ بیمار که از ضایعات مفصلی متعدد و اختلالات مفصلی ناشی از ضربه رنج می­بردند را با بره­موم درمان کردند. درمان شامل استفاده از پوشش موم داغ غنی شده با ده درصد بره ­موم در محل عارضه بود. دوره درمان ۱۰ تا ۱۲ جلسه و هر بار به مدت ۳۰ دقیقه بود در ۲۰ مورد علائم بین ۶۰ تا ۱۰۰ درصد و در ۱۴ مورد بیش از ۵۰ درصد کاهش یافت و در ۲ مورد بی­اثر بود.
در سال ۱۹۹۷ در بلغارستان محققان مجدداً ۴۲ بیمار که از التهاب مفاصل و تخریب سیستم مفصلی رنج می­بردند را با کمپرس موم داغ زنبور و بره­موم درمان کردند. گرمایی که ایجاد می­شد به بافت زیرغشاء (همبند) منتقل و باعثبهبود گردش جریان خون و فعالیت­های متابولیک در غضروف­ها و بافت­های استخوانی می­گردید.
بره­موم از پوست جذب می­شود و به عنوان یک ضد التهاب و ضد درد عمل می­کند. درمان منجر به کاهش تورم اطراف مفصل و افزایش قدرت حرکت مفصل و نیز کاهش مصرف داروهای ضد درد و ضد التهاب غیر استروئیدی گردید.
خود درمانی:
اگر شما به یک درمانگر که بتواند درمان با موم داغ و بره­موم را برای شما انجام دهد دسترسی ندارید می­توانید ۱ تا ۲ گرم از بره­موم را هر روز مصرف کنید و یا به آرامی عصاره­ی بره­موم را بر موضع موردنظر بمالید (اما توجه داشته باشید که عصاره­ ی بره­موم می­تواند بر روی پوست و لباس لکه ایجاد کند).
عضویت در خبرنامه دریافت هفتگی اخبار
دنبال کنید