Image result for asthma
درمان آسم و تنگی نفس با عسل
آسم عارضه­ای است که در آن به طور ناگهانی مجاری تنفسی کوچک ریه­ ها باریک می­گردند. آسم به عنوان یک اختلال التهابی مزمن مجاری هوایی و در نتیجه تنگ شدن آنها می­شود، تعریف می­گردد. این تنگ شدن ناگهانی مجاری هوایی ممکن است به علت واکنش­هایی آلرژیک، تغییر در آب و هوا، ابتلا به عفونت­های ویروسی، سرماخوردگی، هیجانات و استرس­ها، تمرین­های ورزشی یا سایر عوامل ناشناخته پیش بیاید.چیزی حدود یک تا سه درصد از مردم دچار «بیماری آسم» هستند. این بیماری در میان جوانان بیشتر دیده می­شود. علایم و نشانه­های «آسم» عبارتند از : ایجاد ناگهانی ویزینگ(بازدم مشکل و صدادار) فشار و گرفتگی در سینه، سرفه­ های خشک یا خلط دار یا در بعضی مواقع درد در قفسه سینه که با تنفس بدتر می­شود. افرادی که به ماده ­­ی خاصی آلرژی دارند می­توانند با مراجعه به کلینیک­های آلرژی و کشف ماده­ای که به آن حساسیت دارند، حساسیت زدایی شوند. برای درمان حملات حاد آسم از داروهای گشادکننده­ ی برونش مثل اسپری «سالبوتامول» استفاده می­شود. در مواردی که آسم شدید وجود دارد و به داروهای گشادکننده­ ی برونش به خوبی پاسخ داده نمی­شود، از تزریق داخل وریدی کورتون­ها مثل هیدروکوتیزون استفاده می­شود.
در درمان آسم مزمن از داروهای استنشاقی کورتون­دار مثل «اسپری بکلومتازون» استفاده می­شود تا از التهاب ماری تنسی بکاهد. هم­چنین سالیان درازی است که از «تئوفیلین» در درمان آسم استفاده می­شود . این دارو به خصوص در کاهش علایم آسم شبانه بسیار موثر است. اما مقادیر زیاد آن باعث مسمومیت می­شود. افرادی که دچار آسم آلرژیک بوده و یا آسم آنها با انجام ورزش بدتر می­شود، می­توانند از داروهای نسبتاً جدید اسپری «کرومولین سدیم» استفاده کنند.
افراد مبتلا به آسم باید از سیگار کشیدن و محیط ­های آلوده پرهیز کند.همچنین تغییر ناگهانی در درجه­ ی حرارت و رطوبت محیط می­تواند از جمله عوامل تحریک کننده برای بروز حمله­ ی ناگهانی آسم باشد.
برای درمان حملات آسم  باید به نکات زیر توجه کرد:
  • بیمار را آرام کنید.
  • بیمار را در وضعیت نشسته قرار دهید و هیچ­گاه بیمار را وادار به دراز کشیدن نکنید.
  • به بیمار اطمینان خاطر دهید که استرس و هیجانات می­توانند آسم را بدتر کنند.
  • داروهای مربوط به آسم را که باید همیشه همراه بیمار باشند، به وی بدهید.
  • در صورت آرام نشدن بیمار، اورژانس را خبر کنید.
در طب سنتی و طب ابن سینا آسم تحت عنوان بلندی نفس آمده است و سیاه دانه کوبیده و عسل و آبلیمو را در شرایطی تجویز کرده­ اند. هم­چنین آویشن و عرق آن را نیز در تسکین آن موثر می­دانند. یکی از راه­های درمان آن مخلوط عسل با سکنجبین و کمی سرکه است. بیمار مبتلا به آسم می­تواند به این طریق عمل کند: یک فنجان عسل طبیعی و خالس رابا یک لیوان سکنجبین و اندازه­ ی یک قاشق مرباخوری سرکه با یکدیگر مخلوط و هرروز صبح ناشتا یک قاشق غذاخوری از آن را به مدت ده روز میل کند.
  • ترکیب عسل طبیعی و آبلیموی تازه نسبت مساوی و نوشیدن آن در مواقع حملات و قبل از حملات آسم بسیار مفید و موثر می­باشد.
  • مخلوطی از پودر سیاهدانه با عسل برای تخفیف حمله آسم مفید و موثر است.
عضویت در خبرنامه دریافت هفتگی اخبار
دنبال کنید