آسم و بره موم
درمان آسم با بره­ موم
علائم آسم و تشخیص آن: تشخیص آسم اغلب مشکل است زیرا علائم آن را به آسانی می­توان با سایر علائم بیماری­های دیگر تنفسی اشتباه گرفت.
تشخیص قطعی بیماری آسم در بیمار باید بعد از گرفتن شرح حال کامل و انجام آزمایش­های متعدد مطرح کرد. بیماری آسم بایک یا چند علامت از چهار علامت اصلی آن بروز می­کند: ۱-خس خس سینه  ۲-تنگی نفس   ۳-سرفه   ۴-فشار در قفسه سینه
خس­خس سینه و تنگی نفس از شناخته شده ­ترین علائم بیمار آسمی می­باشد معمولاً به طور متناوب در هنگام مواجهه با عوامل تحریک کننده بروز می­کنند، با این حال تنگی نفس می­تواند بدون خس خس سینه هم در افراد مبتلا به آسم دیده شود.
یکی از علائمی که اغلب افراد آن را به عنوان علامت آسم نمی­شناسند سرفه است. سرفه می­تواند خشک و یا خلط­ آور باشد و معمولاً شب­ها یا در هنگام فعالیت ورزشی ایجاد می­شود. در بسیاری از موارد سرفه­ ای که به علت آسم ایجاد شده است را به حساب بیماری برونشیت می­گذارند، بروز بیشتر از دو دوره سرفه­ ی پایدار (اگر بدون خس­خس سینه یا تنگی نفس باشد) باید وجود بیماری آسم را مطرح کند. چهارمین علامت اصلی در بیماری آسم وجود فشار در قفسه­ ی سینه است. اغلب این علائم در هنگام فعالیت ورزشی رخ می­دهد.
هنگامی که در یک بیمار مسن احساس فشار در قفسه ­ی سینه ایجاد شود، تشخیص آنژین قلبی نیز مطرح می­گردد. ممکن است برای پزشک تشخیص بین آسم و آنژین قلبی در چنین افرادی بسیار مشکل باشد.
گرچه علائم آسم اغلب بدون هیچ گونه دلیل واضحی رخ می­دهند، اما مشخصه ­ی آنها این است که بیمار را از خواب بیدار می­کند و غالباً آسم مشکلی است که صبح­ها هنگام بیدارشدن از خواب بروز می­کند. آسمی که بیمار را در نیمه­ های شب از خواب بیدار می­کند. نشانگر آن است که به خوبی کنترل و درمان نشده است.
انواع مختلف آسم: در بسیاری از موارد، علت بروز آسم، ناشناخته است با این حال در بعضی موارد نوعی ماده­ ی حساسیت­زا(آنژین) مسئول بروز حملات آسم می­باشد. سایر انواع مختلف عبارتند از:
آسم شکننده، آسم حساس به آسپرین و آسم شبانه، اگر شما احتمال می­دهید که آسم شما به علت بعضی از مواد حساسیت­زا مانند گیاهان یا وجود حیواناتی مثل اسب یا سگ یا گربه در منزل ایجاد شده است، باید به انجام آزمایش­ آلرژی این موضوع را تایید کنید.
مشکلات تنفسی به طور سنتی در گذشته، توسط بره­موم به طور موثری درمان می­شدند و محققان داروسازی اخیراً نقش بره ­موم در مهار روند التهاب در مشکلات تنفسی را به تصویر کشیده­ اند.
در سال ۱۹۷۵ میهالیچکو  محقق اهل رومانی ۳۰ بیمار که از آسم برونشیتی رنج می­بردند را با بره ­موم درمان کرد. بیماران را به دو گروه تقسیم کرد، یک گروه تحت درمان­های معمول و گروه دیگر تحت درمان با بره­ موم قرار گرفتند. گروهی که با بره ­موم درمان شدند بهبود بیشتری را نسبت به گروه دیگر نشان دادند.
دکترمک­ایوان متخصص آلرژی، استفاده از دوزهای بالای بره­ موم برای بیماران آسمی که از عفونت­های متداول قفسه ­ی سینه رنج می­بردند و به طور معمول نیازمند درمان با آنتی­بیوتیک­ها  بودند را پیشنهاد داد. بره ­موم به محض احتمال بروز سرماخوردگی یا عفونت باید مصرف شود . او پیشنهاد داد که درمان به مدت پنج روز ادامه یابد. ر مورد بیماری­های مزمن که فرد باید به طور اضطراری در بیمارستان بستری شود، وی درمان طولانی مدت با بره­موم را پیشنهاد داد .تحقیقات بالینی در بخش آسم بیمارستان عمومی بارنزلی در بریتانیا در حال انجام است.
خوددرمانی: دکترمک­ایوان مصرف روزانه ۱٫۵ گرم بره ­موم مخلوط با عسل را توصیه می­کند. می­توان آن را به صورت کپسول یا قرص نیز مصرف کرد. در مواقعی که بیمار مطمئن است به یک حمله­ ی آسمی نزدیک است مصرف عصاره بره ­موم تاثیر بسیار سریع­تری دارد.
عضویت در خبرنامه دریافت هفتگی اخبار
دنبال کنید