خواص درمانی ژل رویال
خواص درمانی ژل رویال

در این رابطه به برخی خواص غیرقابل انکار آن اشاره می­شود: مسائل درمانی، نظیر درمان سرطان را که برخی محققین و تحقیقاتی که توسط برخی مؤلفین پی­گیری شده و آن را مطرح می­کنند و می­خواهند تنها با تاثیر درمانی ژل رویال با سرطان مقابله کنند، فعلاً کنار می­گذاریم.
برخی افراد، با ذکر این که ژل رویال مقدار کلسترول را کاهش می­دهد، مقدار قند خون افراد مبتلا به دیابت را پایین می­اورد، دارای اثر منبسط کننده­ ی عروق که برای بیماران قلبی حیاتی است می­باشد، و برای مبارزه با آرترواسکلروز به کار می­رود و نیز خواص گسترده و جامعی را به آن نسبت می­دهند که فعلاً نیز کاری به آنها نداریم.
اما تاثیرات شناخته شده و مواردی را که بیش از همه در مورد ژل رویال به اثبات رسیده اند، می­توان به چند دسته تقسیم کرد:
  • ژل رویال قبل از هرچیز، به عنوان محرکی که وضعیت کلی شخص را با تسهیل متابولیسم درون سلولی بهبود می­بخشد مطرح است. این ماده روی مجموعه­ ی بدن تاثیر گذاشته و آن را تقویت می­کند. تمام افراد خسته می­توانند از یک مرحله درمان به وسیله­ ی ژل رویال سود ببرند زیرا این ماده زمینه­ ی جسمی شخص را در فعالیت­های شدید افزایش می­دهد.
  • ژل رویال یک غذای برتر است که افزایش وزن را تسهیل می­کند و باید آن را برای افرادی که در حال گذراندن دوران نقاهت بوده و یا دچار بی­ اشتهایی هستند توصیه کرد.
  • به خاطر تاثیر آن بر غدد کروتیکو- آدرنال، ژل رویال یک ماده غذایی تقویت کننده است که برای افراد ضعیف، افسرده ، دچار ضعف عصبی، افرادی که کار فکری شدید دارند و اشخاصی که دچار ناتوانی جنسی هستند، سودمند است.
  • ژل رویال از پیری زودرس اعضاء و پوست جلوگیری می­کند. این خاصیت دو نتیجه در بردارد. یکی این که از فرتوتی شخص جلوگیری کرده و اثر ان را کاهش می­دهد و دیگر اینکه در تولیدات محافظ پوست( کرم­ها، ماسک­ها و مواد آرایشی و زیبایی ) به کار می­رود.
درمان بیماری­ها به کمک ژل رویال
رایج­ترین شکلی که می­توان ژل رویال را مشاهده کرد، مخلوط عسل با این ماده است.بهترین طریقه­ ی نگهداری ژل رویال، مخلوط کردن آن با عسل به محض برداشت آن است که در اندازه­های ۳ گرم ژل در ۱۲۵ گرم عسل به کار می­رود. همچنین می­توان عسل­هایی را که دارای ۱، ۲ یا ۴ گرم ژل رویال هستند نیز یافت که البته استفاده از آنها زیاد گسترده نیست.
همانطور که قبلاً خوانده­ اید، عسل مخلوط با ژل رویال حدود ۱۸ ماه قابل نگهداری است. البته به شرطی که پس از قراردادن آن در ظرف شیشه­ ای آن را در یک قوطی تیره قرار دهند و حرارت بیش از حدی به آن نرسید. برای حفظ خواص و عناصر فعال ژل رویال ، رعایت این اصول برای ذخیره سازی آن ضروری است.
توصیه می­شود دو دوره ­ی درمانی در سال، یکی در پاییز و دیگری در بهار که مدت هر یک ۲۱ روز باشد انجام دهید. برای هر دوره درمان ضروری است که دو ظرف ۱۲۵ گرمی عسل مصرف شود.(یعنی در مجمو, ،۶گرم ژل رویال) مصرف هر روز صبح یک قاشق مرباخوری عسل همراه با ژل رویال به صورت ناشتا که باید آن را زیر زبان قرار داد تا براق مخلوط شود، بهترین روش مصرف آن است.
مصرف زیرزبانی ژل رویال، امکان جذب سریع عناصر فعال آن را بدون دخالت شیره ­های معده که این کار را فقط کند ساخته و مختل می­کنند، فراهم می­سازد. مصرف هر ظرف ۱۲۵ گرمی باید حدود یک هفته و نیم طول بکشد. بنابراین، در هر دوره درمانی ضرورتاً باید و ظرف ۱۲۵ گرمی عسل مصرف شود. برای کودکان، از مقادیرکمتری (۲ گرم یا حتی ۱ گرم برای کودکان کم سن در ۱۲۵ گرم عسل) استفاده می­شود.
اگر به ژل رویالی که مقدار آن ۱ یا ۲ گرم در ۱۲۵ گرم عسل است دسترسی ندارید، همان شکل معمول را که ۳ گرم است تهیه و در عوض مقدار مصرف روزانه را (۱ تا ۲ قاشق چای­خوری) کاهش دهید.اگر احساس می­کنید که نیاز به درمان قوی­تری دارید، می­توانید از عسل­هایی که دارای ۴ گرم ژل رویال هستند و یا زا سه ظرف ۱۲۵ گرمی که مقدار کل ژل رویال مصرف شده را به ۹ گرم(به جای ۶ گرم) می­رساند استفاده کنید.
اگر می­توانید ژل رویال خالص را مستقیماً از ازنبوردار تهیه کنید. هر روز صبح به اندازه یک نخودفرنگی ریز از آن جدا کرده و زیرزبان بگذارید و این کار را به مدت ۳ هفته انجام دهید، ولی بازهم توصیه می­شود که مراقب ژل رویال خالصی که توسط عسل تثبیت نشده و در مدت کوتاهی از بین می­رود باشید. تنها یک زنبوردار می­تواند ژل رویال خالصی را که به شکل مناسبی نگهداری شده باشد به شمابدهد.
مدتی است که در باز ژل رویال آب گیری شده در خلاء و دمای پایین عرض می­شود. این ژل رویال را در هنگام مصرف مجدداً با عسل مخلوط می­کنند، تا فعال شود. ظاهراً این شیوه حفظ و نگهداری، همه­ ی عناصر فعال ژل رویال را حفظ نمی­کند زیزا اگر ژلی را که به این طریق خشک شده مجدداً با آب مخلوط و به ملکه دهیم، از خوردن آن امتناع می­کند. این روش، تنها در رابطه با ژل خاصی که درشرایط مناسبی نگهداری شده سودمند می­باشد. ولی به هر حال ارزش عسل همراه با ژل رویال را ندارد.
انواع تجاری مختلف دیگری نیز نظیر آمپول­ها، قرصها و غیره وجود دارد که هر یک از تولید کنندگان آنها، دلایلی خاصی در رابطه با کیفیت آنها دارند. چون اسرار آزمایشگاه­ها در این مورد مشخص نیست، نمی­تواند روی ارزش بهداشتی و درمانی آنها نظری ارائه داد. اما بهتر است آن را در همان آمپول­های مطرح شده و نگهداری کنیم.
البته به شرطی که به طرز صحیحی اندازه­ گیری شده باشد. برعکس، در مورد قرص­ها و کپسول­هایی که دارای ژل رویال پودر شده هستند نظر مساعدی ارائه نشده است و بیش از همه، تولید طبیعی را در صورت امکان تهییه ارجحیت دارد و این نظر در مورد تمام موادی که مصرف می­کنیم به ویژه محصولاتی که با سلامتی و بهداشت فردی و عمومی در ارتباط هستند، صدق می­کند.
عضویت در خبرنامه دریافت هفتگی اخبار
دنبال کنید