تقویت ایمنی و سندرم ویروس خستگی با بره­ موم
تقویت ایمنی و سندرم ویروس خستگی با بره­ موم
محققین آلمانی در سال ۱۹۸۸ مکانیزمی را شناسایی کردند که توسط آن بیوفلاونوئیدهای موجود در بره­ موم تولید اینترفرون­ها را تحریک می­کنند، این عمل در قوی نگه داشتن سیستم ایمنی اهمیت دارد.
در سال ۱۹۹۶، دکتر مک­ایوان گزارش داد که با دوز بالای بره­موم ۲۷ بیمار مبتلا به سندرم ویروس خستگی(ME) را درمان کرده است. در ۴ ماه اول شروع درمان ۲۴ نفر ازبیماران بهبود یافتند ۱۴ بیمار قادر بودند که به کار، دانشگاه و مدرسه و غیره برگردند و توان فعالیت­های فیزیکی آنها که قبلاً کاهش یافته بود، مجدداً بازگشت پس از ۸ هفته درمان با بره­ موم، بیماری ۶ نفر از این ۱۴ نفر، با کاهش مصرف ۵۰۰ میلی­گرم یا کمتر در یک روز، موجب بازگشت بیماری شد. مک­ایوان بر اهمیت ادامه­ ی مصرف با دوز بالا و تداوم آن حداقل به مقدار ۵/۱ گرم در روز تاکید داشت. او توصیه کرد که اگر می­خواهید درمان موفقیت آمیز باید باید دوره درمان را حداقل یک سال ادامه دهید.
در سال ۱۹۹۷ موسسه ملیME (آنسفالو میلیت عضلانی) در انگلستان یک ارزیابی صورت گرفته توسط اعضا را به چاپ رساند. ۵۸ بیمار که مبتا به ME بودند و سنین بین ۲۶ و ۶۷ سال را تشکیل می­دادند در این بررسی شرکت داشتند. زمان ابتلا به بیماری ۱۱ ماه تا ۱۴ سال تشخیص داده شده بود. ۱۲ نفر از ۵۸ نفر بیماری را به شکل بسیار شدید داشتند (گهگاهی بستری در منزل یا بیمارستان) در حالی که ۲۰ نفر دیگر وضعیتی به مراتب بهتر ئاشتند از افراد باقی مانده ۴ نفر شکل خفیف بیماری را داشتند و ۶ نفر نیز روند رو به بهبودی را دنبال می­کردند. آنها کپسول­های ۱ تا ۱۲ گرمی، قرص­ها و عصاره­ها را به صورت روزانه مصرف می­کردند. ۵۳نفر گزارش دادند که بره ­موم وضعیتی متفاوت در بیماری آنها به وجود آورده است، بهبودی معمولاً سریع (در دوهفته اول) بروز می­کرد. ۴ نفر دیگر گزارش دادند که هیچ تغییری حاصل نشده است و یک نفر حساسیت نشان داد.
از ۲۲ نفری که درمان با بره ­موم را متوقف کرده بودند، ۱۸ نفر گزارش دادند که حال­شان بدتر شده و به دنبال آن بهبودی یکباره پس از مصرف جدید مشاهده شد.
آنها ۱۰۰ میلی­گرم یا کمتر را برای درمان کافی اعلام کردند. محققین گمان می­برند که موثرترین میزان در حدود ۳ گرم در روز می­باشد، اگرچه این میزان برای بیمارانی که وضعیت حاد دارند بین ۸ تا ۱۲ گرم در روز می­باشد. بیماران افزایش انرژی، تحرک بیشتر و کاهش عفونت گزارش داده­ اند.
عضویت در خبرنامه دریافت هفتگی اخبار
دنبال کنید