تسکین انواع سرفه با عسل
تسکین انواع سرفه با عسل
اگر موادی مانند گرد وغبار و یا ترشحات اضافه مسیرهای هوایی و.. ریه­ ها را تحریک کنند ممکن است به وسیله ­ی واکنش سرفه برطرف گردند. این تحریک­ها گیرنده ­های عصبی در مسیرهای هوا را برمی­ انگیزند تا پیغام­هایی به مغز ارسال کنند که باعث واکنش سرفه می­گردند. سرفه یک پاسخ محافظ بدن است که به پاک شدن محرک­ها و یا مواد مسدود کننده مسیرهای هوایی کمک می­کند، اگر خلط تولید گردد سرفه ایجاد می­گردد. اگر سرفه با خلط همراه نباشند به آن سرفه­ی خشک می­گویند، بسیاری از سرفه­ها بر اثر تحریک­های کوتاه مدت مسیرهای تنفسی هستند و به طور کلی خود به خود برطرف می­گردند. در سابر حالات سرفه می­تواند دلیلی از نارسایی­های جدی ریه­ ها باشد که احتیاج به درمان پزشکی دارند.
بسیاری از سرفه­ ها به وسیله­ ی تحریک مسیرهای بالایی(حلق و نای) به خاطر ذرات استنشاقشده و یا به سبب بعضی خوراکی­ها مثلاً بادام زمینی می­باشد که در مسیر هوایی وارد شده و سرفه شدیدی را ایجاد می­کند. بازگشت معده­ای که یک نارسایی است و در آن مایعات اسیدی معده وارد مری می­گردند نیز می­تواند دلیلی بر سرفه­ی مزمن و مبرم باشد. سرفه ­های شدیدتر ممکن است نشان­ دهنده ­ی صدمه ریوی به سبب تورم، به خاطر عفونت مثل ذات­ الریه که به وسیله­ ی باکتری­هایی به وجود می­ آید و یا برونشیت شدید باشد، در آسم مسیرهای هوایی ریه­ ها باریک شده و متورم می­گردند و یا سرفه­ ای را تولید می­کند که معمولاً در شب یا پس از فعالیت بدنی شدیدتر می­گردد. ریه­ ها همچنین ممکن است به دلیل سیگار کشیدن که وضعیتی به نام سرفه سیگاری­ها را به وجود می­ آورد نیز صدمه ببینند. این چنین سرفه­ ای می­تواند نشان دهنده ­ی به وجود آمدن بیماری انسدادی مزمن  ریوی باشد. سرفه سیگاری­ها معمولاً صبح­ها قبل از اینکه موهای ریزی(سیلیا) که داخل مسیرهای هوایی قرار دارند و به طور طبیعی مخاط اضافی داخل ریه را خارج می­کنند صدمه وارد می­کند.
برای درمان آن
  • فندق پودر کرده را با کمی عسل مخلوط و به صورت خمیر مانند هر نیم ساعت حدود یک قاشق غذاخوری نیمه گرم بخورید.
  • چای گل بنفشه همراه عسل سه فنجان در روز بنوشید.
  • حدود ۵۰۰ گرم پیاز رنده کرده را با ۲۰۰ گرم نبات در یک لیتر اب ریخته و بجوشانید، بعد از نیمگرم شدن ۱۵۰ گرم عسل به آن اضافه کرده و هر نیم ساعت یک قاشق چای­خوری میل کنید.
  • از دم کرده گیاهان دارویی ویژه رفع انواع سرفه­ ها مانند رازیانه، گیاه پای خرس، گل پنیرک، گل ختمی، گل بنفشه، برگ گل ماهور، گیاه گوش خرگوشی، برگ پامچال، بارهنگ نوک تیز، آویشن همراه عسل روزانه دو تا سه فنجان بنوشید. این نوشیدنی­ها در سیاه سرفه هم مفید و موثر است.
عضویت در خبرنامه دریافت هفتگی اخبار
دنبال کنید