مقالات و دانستی های خواص درمانی بره موم

بره موم
چه مقدار از این ماده را باید مصرف کرد؟
مصرف حداقل دوز ۱٫۵ گرم یعتی ۱۵۰ میلی گرم بره­ موم تصفیه شده در روز توصیه می­شود و صاحب­ نظران این توصیه را تایید می­کنند. یکی از دلایلی که گاه باعث سوء معروفیت بره­ موم می­گردد این است که مقدار کافی آن مصرف نمی­گردد. دکتر مورات توصیه می­کند که طی دوره درمانی ده روز باید ۲۵ تا ۳۰ گرم از این ماده مصرف گردد. این میزان تقریباً معادل  ۳ گرم در روز و برای دو وعده است(هر مرتبه ۱٫۵گرم). با این همه پزکان روسی با سال­ها تجربه در استفاده از بره­ موم تا ۹ گرم را برای تعدادی از بیماری­های خطرناک توصیه می­کنند، بدون این که آثار جانبی ویژه­ای در پی داشته باشد.
همانطور که ما قبلاً در قسمت بیماری ME دیدیم آنهایی که سیستم ایمنی­شان به طورجدی به خطر می­ افتاد بیش از ۱۲ گرم در روز بره­ موم مصرف می­کردند. این مقدار به نظر می­رسد که بیش از حد معمول باشد زیرا این مقدار برای بیماری سخت تجویز شده است . در مواجه با بیماری­های خاص نظیر سرفه، آنفولانزا، سرماخوردگیو مشکلات تنفسی میزان زیاد مصرف خوراکی و سپس کاهش منظم دوز تا پایان دوره توصیه شده است.

بره موم چیست؟

بره موم چیست

خواص عسل همراه با موم
موم داری خواص درمانی است که زنبورداران آنها را به خوبی می­شناسند. آن­ها اهمیت جویدن موم همراه با عسل را در موارد بسیاری به شما خواهند گفت:
  • علیه سینوزیت مزمن
  • در صوت زکام و یا برونشیت
  • برای تقویت لثه­ ها
  • علیه آسم
در برخی مغازه­ ها عسل همراه با موم عرضه می­شود. واضح است که خواص عسل همراه با موم، به خاطر بره-مومی است که در موم وجود دارد.ولی این بره موم آن قدر کم است که اکثر اوقات بهتر است بره­ موم خالص را بجوید. آن­ها این موم را به کارخانه می­دهند که پس از تصفیه مجدداً ورق­های موم شبکه­ بندی شده به ایشان می­دهد

نقش بره موم در کندو

نقش بره­ موم در کندو
ارسطو(۳۲۲ تا ۳۸۴ قبل از میلاد) در حالی که به عنوان آموزگار اسکندر مقدونی عمل می­کند، به نوشتن کتابهای بزرگ خویش پیرامون اخلاقیات و فلسفه مشغول بود، زمانی هم برای نوشتن نخستین کتاب مفصل علوم طبیعی در مورد زندگی جانوران به دست آورد. این کتاب شامل منابع مختلف و مفصل درباره زندگی زنبوران عسل بود.

بره موم در تاریخ و عصر حاضر

بره موم در تاریخ
بره­ موم و مصری­ها
در مصر  باستان، کشیشان دانشمند هم بودند و دانش خویش پیرامون جهان طبیعی و شیمی را مقدس می­شمردند و از دانش پزشکی، مهندسی و کشاورزی نیز بهره می­ جستند. بنا به گفتار انجیل، سرزمین کنعان سرزمینی سرشار از شیر و عسل و یکی از بهترین نقاط کشاورزی و پرورش دام­ها بود. در آنجا برای زنبورهای عسل غذای فراوان یافت می­شد. توان مصری­ها برای مشاهده­ ی دقیقد و کامل طبیعت با نقاشی­ها و طرح­های فراوانی مشخص می­گردد که آنان از زنبور عسل کشیده­اند و به شکل نقاشی­های دیواری هنوز پابرجاست.
در حدود ۳۵۰۰ سال قبل ازمیلاد زمانی که قسمت­های بالا و پایین مصر توسط یک قانون گذار اداره می­شد زنبورعسل به عنوان سمبل و نماد مصر بالایی و نی به­عنوان نماد مصر پایین تعیین شده بود. پاپیروس کاهون، این وحدت سیاسی را مورد توجه قرار داد و دو سرزمین را یکی کرد و نیز او نی را به زنبور عسل وصل کرد

درمان آلرژی ها با بره موم

بره موم و آلرژی
فرآورده­ های زنبورعسل به ایجاد واکنش­های آلرژی مشهور هستند. یکی از موارد بروز اثرات جانبی بره­ موم، موارد حساسیتی می­باشد. این موارد اغلب هنگامی که بره­ موم به طور موضعی در درمان مشکلات پوستی استعمال می­گردد، رخ می­دهد.

درمان التهاب مفاصل با بره­ موم

بره موم و مفاصل

تحقیات نشان داده­ اند که بره ­موم بیشتر از هر مورد دیگری برای درمان التهاب مفاصل استفاده شده است. خوددرمانی در این مورد همواره شامل استعمال خوراکی بره­ موم به صورت عصاره، کپسول، قرص و یا بسیار کمتر از طریق استعمال کرم­ها در ناحیه مورد نظر بوده است. علی­رغم مصرف معمول و متداول ، تحقیقات کمی در این حوزه انجام شده است.

درمان آسم با بره­ موم

آسم و بره موم
علائم آسم و تشخیص آن: تشخیص آسم اغلب مشکل است زیرا علائم آن را به آسانی می­توان با سایر علائم بیماری­های دیگر تنفسی اشتباه گرفت.
تشخیص قطعی بیماری آسم در بیمار باید بعد از گرفتن شرح حال کامل و انجام آزمایش­های متعدد مطرح کرد. بیماری آسم بایک یا چند علامت از چهار علامت اصلی آن بروز می­کند: ۱-خس خس سینه  ۲-تنگی نفس   ۳-سرفه   ۴-فشار در قفسه سینه

استخوان­ سازی با بره­ موم

بره موم و درمان پوکی استخوان
پوکی استخوان بیماری است که در ان چگالی استخوان کم شده و به ساختار میکروسکوپی خلل وارد شود، در نتیجه استخوان شکننده­ تر شده و خطر شکسته شدن استخوان­ها به خصوص سر استخوان ران که در حفره­ ی استخوان لگن قرار دارد و نیز استخوان­های مچ دست و مهره­ های پشت افزایش می­یابد.

درمان برونشیت با بره­ موم

برونشیت
میدانیم که به طور سنتی از شان­های عسل که حاوی مقادیری بره­ موم می­باشند برای درمان التهاب ریه­ ها استفاده می­شده است.
در سال ۱۹۷۵ پزشکان روسی درمان ۷۶ کودک با التهاب غیراختصاصی ریه را در طی سالهای ۱۹۶۴ تا ۱۹۶گزارش کردند. این تحقیق بسیار جذاب می­باشد زیرا تاثیر آنتی­بیوتیک به تنهایی و آنتی­بیوتیک به همراه بره­ موم مقایسه شده است

درمان سوختگی­ ها با بره­ موم

درمان سوختگی با بره موم
قرن­ها است که در بین پزشکان استفاده از عسل برای درمان سوختگی­ها معمول ورایج است.
قدرت درمانی آن احتمالاً مربوط به وجود بره­ موم می­باشد به خصوص هنگامی که عسل خام و فرآیند نشده استفاده می­شود.

رفع مشکلات دندانی با بره­ موم

رفع مشکلات دندانی با بره­ موم
بره­ موم چند صد سال است که به عنوان درمان سنتی در مشکلات دندانی استفاده می­شود. استفاده از بره­ موم به دلیل سهولت ارزیابی نتیجه ­ی درمان، یکی از رشته­های شایع در تحقیقاتی کلینیکی در غرب و شرق محسوب می­شود.

بهبود دیابت با بره­ موم

بهبود دیابت با بره­ موم
در سال ۱۹۹۷ یک گروه از پژوهشگران چینی به سرپرستی فوهای لیو مقاله ­ای را که مصرف ترکیبی از محصولات زنبور عسل را درمان دیابت بررسی کرده بودند، منتشر کردند . آنها مدعی شدند که محصول جدیدشان به نام فنگ­زن که از ترکیب گرده گل و بره­ موم زنبورعسل تشکیل شده باشد می­تواند باعث کنترل قند و چربی خون شود. آنها همچنین مدعی شدند که فنگ­زن می­تواند باعث نرم شدن عروق، بهبود وضعیت گردش خون و همچنین باعث جلوگیری از عوارض مرض قند و حتی بهبودی این عوارض می­شود.

درمان آنفولانزا با بره­ موم

بره موم و درمان آنفلونزا
آنفولانزا یک عفونت ویروسی می­باشد که پس از ابتلا به سختی قابل درمان است. مصرف کنندگان معتقدند که با مصرف بره­ موم احتمال ابتلا به آنفولانزا کمتر می­شود و در صورت ابتلا از شدت آن کاهش می­یابد.

رفع مشکل چشم­ها با بره ­موم

رفع مشکل چشم­ها با بره ­موم
در سال ۱۹۷۸ محققین رومانیایی تحقیقی را ارائه دادند که در آن محلول چشمی بره­ موم(۲ تا ۵%) و یک پماد (۵تا ۱۰%) بره­ موم در درمان انواع مختلف بیماری­های چشمی استفاده شده بود. آنها ادعا کردند که آن محصولات در درمان سوختگی و صدمات وارد شده به چشم، در صورت استفاده در بافت اطراف، نتایج عالی داشته است. این دو محصول بر علیه عفونت­های التهابی، ویروسی یا میکروبی چشم موثر بوده­ اند. این محققین به جای آب مقطر، از محلول ۱۰% ماکرودکس استفاده کردند ومعتقد بودند که این محلول کمتر باعث تحریک چشم می­شود.

رفع اختلالات معده و روده با بره­ موم

اختلالات معده و روده با بره­ موم
رفع اختلالات معده و روده با بره­ موم
دکتر ماکاروف نویسنده روسی کتاب «درمان با بره­ موم» این ماده را برای درمان تهوع ؛ ترش کردن(سوزش سردل)،کاهش اشتها؛ افزیش اسیدیته(اسیدزیاد) و کاهش اسیدیته (اسیدکم) استفاده می­کرد. او برای بیماران ۲۰ قطره عصاره بره­ موم، ۳ باردر روز را تجویز کرد. پس از ۵ روز تمامی بیماران دردشان برطرف می­شد و اسیدیته به حد طبیعی می­رسید. دکتر ماکاروف بره ­موم را برای درمان زخم و ورم معده یا اثنی­عشر پیشنهاد کرد. او اضهار داشت که بهبودی یا درمان با بره­موم خیلی سریع­تر از داروهای رایج صورت می­گیرد.

رفع مشکلات شنیداری با بره ­موم

رفع مشکلات شنیداری با بره ­موم
بره­ موم را برای درمان مشکلات یا عارضه­ های شنوایی به کار می­برند که یکی از کاربردهای غیرمتداول این دارو نیز محسوب می­شود. پزشکان روسی در سال ۱۹۷۳، ۳۸۲ بیمار مبتلا به امراض  مختلف گوش و نقص­های شنوایی را با بره­ موم درمان کردند. آنها ۳۰ تا ۴۰% عصاره­ ی بره­ موم را با روغن­ زیتون یا روغن ذرت به نسبت ۱ به ۴ مخلوط کردند و گاز استریل آغشته به این داروی کرم شکل را به مدت ۳ روز روی گوش بیمار قرار دادند. درمان ۱۰ الی ۱۲روز تکرار شد. ۳۱۴ بیمار، بهبود شنوایی داشتند و تعداد کمی  از بیماران، سرو صدای در سر بعد از درمان داشتند.

درمان تبخال با بره ­موم

درمان تبخال با بره ­موم
تبخال بیماری ویروسی است که همیشه همراه با درد و تاول در مجرای تنفسی می­باشد. دکتر فرانس فیکس، پزشک ایتالیایی با استفاده از محلول ۵ درصد بره­ موم و با کمک یک برس و قراردادن محلول روی محل ۲۱ مورد را درمان کرد. درهر ۲۱ مورد پس از ۴۸ ساعت درد برطرف شد و خارش آن فقط برای ۳ روز پس از درمان باقی ماند. کاربرد اسپری بره­ موم در این مورد چندان کارساز نبوده است.

تقویت ایمنی و سندرم ویروس خستگی با بره­ موم

تقویت ایمنی و سندرم ویروس خستگی با بره­ موم
محققین آلمانی در سال ۱۹۸۸ مکانیزمی را شناسایی کردند که توسط آن بیوفلاونوئیدهای موجود در بره­ موم تولید اینترفرون­ها را تحریک می­کنند، این عمل در قوی نگه داشتن سیستم ایمنی اهمیت دارد.

رفع التهاب پروستات با بره­ موم

رفع التهاب پروستات با بره­ موم

 

در سال­های اخیر گرایش در به کارگیری محصولات زنبورعسل (بره­ موم، گرده گل و ژله رویال ) برای درمان بیماری پروستات، افزایش چشم­گیری پیدا کرده است.

رفع بیماری های زنان با بره ­موم

رفع بیماری های زنان با بره ­موم
در سال ۱۹۹۵تعدادی از زنان مصرف کننده بره­ موم گزارش دادند که دردهای قاعدگی و گرفتگی­های عضلانی در آنها پس از مصرف بهبود یافته و این امر می­رساند که تحقیقات در این زمینه درآینده می­تواند ارزشمند باشد. اگرچه اکثر تحقیقات در این زمینه بیشتر به معالجه بیماری­های عفونی و التهابی اندام­های تناسلی زنان پرداخته است.

فرآورده­ های پزشکی با بره­ موم

فرآورده­ های پزشکی با بره­موم
فرآورده­ های پزشکی با بره ­موم
با افزایش آگاهی در مورد بره­ موم و با ورود شرکت­های تجاری به بازار، دامنه­ ی فرآورده­ های بره ­موم رو به فزونی نهاده به گونه­ ای که هم اکنون می­توان بره­ موم را به اشکال فوق ­العاده متنوع خریداری کرد. این کار استفاده از بره­ موم را بسیار آسان­تر ساخته است. با این همه فرآورده­ های تجاری با بسته­ بندی و تزئینات شکیل ممکن است حالت لوکس و غیره ضروری جلوه دهد. بنیان بسیاری از این فرآورده­ های بسیار ساده است و چنانچه علاقه داشته باشید خودتان می­توانید آن را تهیه کنید. همه فرآورده­ های تجاری فهرست شده در زیر از فروشگاه­ های فرآورده­های بهداشتی و فروشگاه ­های سنتی قابل خریداری است و به شکل گسترده­ای در داروخانه­ ها نیز در دسترسی قراردارد.
عضویت در خبرنامه دریافت هفتگی اخبار
دنبال کنید